wtorek, 11 listopada 2008

Problemy przy szkliwieniu ceramiki


Problemy te są zwykle spowodowane przyspieszoną fazą ogrzewania lub zbyt szybką fazą schładzania. W obu tych przypadkach cykl wypalania musi być znacznie spowolniony. Pęknięcia w wypalaniu różnią się od powstałych podczas schładzania, ponieważ szkliwo wykazuje tendencję do dostawania się w szczeliny pęknięcia, podczas gdy na etapie schładzania pęknięcie pozostaje niewypełnione.

NIEDOPIECZONY BISKWIT: jak wspomnieliśmy wcześniej, niedostateczne wypalenie na biskwit sprawi, że niemożliwe będzie uwolnienie wszystkich gazów obecnych w glinie, te z kolei będą później uwalniać się podczas drugiego wypalania, tworząc niewielkie dziurki – pory na powierzchni szkliwa.


SIATKA DROBNYCH PĘKNIĘĆ NA POWIERZCHNI PRZEDMIOTU:
problem ten polega na tworzeniu się serii powierzchniowych pęknięć na szkliwie lub frycie. Są one wynikiem niekompatybilności pomiędzy rozszerzalnością cieplną gliny i glinianego biskwita oraz rozszerzalnością cieplną szkliwa. Ogólnie rzecz biorąc, można zapobiegać takiej sytuacji stosując twardsze szkliwa lub fryty.
Artystyczny efekt powstawania siatki drobnych pęknięć na powierzchni przedmiotu wykorzystywany jest przy technice dającej efekt spękania - craquele.

ŁUSZCZENIE SIĘ: w tym przypadku szkliwo dosłownie łuszczy się szczególnie w okolicach brzegów. Podobnie jak w przypadku pęknięć jest to spowodowane niekompatybilnością pomiędzy glinianym biskwitem i szkliwem. Kiedy wystąpi taka sytuacja i jest ona kwestią techniczną odmienną od siatki pęknięć na powierzchni, zamiast utwardzania szkliwa lub fryty należy zmiękczyć je przez dodanie odpowiednich topników, takich, jak na przykład fryta craquele.

ŁUSZCZENIE SIĘ SZKLIWA: kiedy przedmiot nadmiernie pokryty jest szkliwem, niezależnie czy szkliwo było nakładane poprzez zanurzenie czy sprejowanie, w obszarach grubszych lub w pobliżu możliwych spadków, szkliwo może się częściowo kurczyć: nazywa się to łuszczeniem szkliwa. W takim przypadku należy jeszcze bardziej rozrzedzić roztwór wody i szkliwa, lub w przypadku nakładania szkliwa pistoletem natryskowym lub pędzlem ograniczyć ilość nakładanego szkliwa.

ZBYT DUŻO FARBY:
jeśli farba nakładana jest w dużych ilościach pędzlem malarskim, szczególnie w przypadku tych farb, które łatwo się topią, pęknięcia mogą wystąpić z uwagi na zbytnią grubość powłoki. Należy w takim przypadku nakładać mniej farby.

KURCZENIE SIĘ SZKLIWA: w przypadku kiedy biskwit nie jest idealnie czysty i występują na nim obszary nieprzylegania, może wystąpić zjawisko kurczenia się szkliwa.. Należy wtedy upewnić się, że powierzchnia biskwita jest idealnie czysta, stosując w niektórych przypadkach delikatny papier ścierny w celu usunięcia powierzchni nie absorbującej szkliwa. Następnie należy tę powierzchnię oczyścić z ewentualnego osadu i kurzu i przystąpić do szkliwienia. Przy tego rodzaju problemach należy postępować z materiałem ostrożnie, ponieważ problem ten może być spowodowany nawet kontaktem przedmiotu ze spoconymi rękoma.